ВИКЕНД СОВЕТИ ЗА ЗДРАВА КОСА И СКАЛП

Пробајте ги овие совети за викенд и сигурно ќе забележите разлика во здравјето на коса во понеделник наутро.

Сабота :vikend soveti
Разбудете се порано, напијте се чаша вода и џогирајте 30 минути. Ако не сте доволно фит за да џогирате, тогаш само шетајте но доволно брзо за да почнете да се потите. Додека вежбате ги исфрлувате сите токсини од вашето тело. Запомтете дека кога вежбате , треба да ја соберете косата во цврсто коњско опавче и ставете потница околу челото за да не се слева потта во очите. Кога ќе завршите со тренингот испијте чаша од овошен сок и обилни количини вода.
Измијте ја потоа косата со крем шампон Shampooing Crème Moelle de Bamboo, Leonor Greyl ако имате густа и цврста коса или Bain Volumateur aux Algues, Leonor Greyl ако имате тенка и слаба коса, за да ги отстраните нечистотиите од косата и скалпот кои се акумулирале во текот на деновите. Тампонирајте ја косата со сува крпа и нанесете маслен кондиционер за да ја хидрирате косата .
Јадете многу овошје и зеленчук за да ги внесете потребните витамини кои и требаат на вашата коса за здрав раст.

Недела :
Одржете го режимот на исхрана од саботата и пијти многу вода. Потоа длабински кондиционирајте ја косата подоцна во денот (пр. Huile de Palme, Leonor Greyl). Можете навачер или понеделник наутро да ја измиете косата и да нанесете кондиционер кој не се одмива (пр. Condition Naturelle, Leonor Greyl
)