СПА Третман за Масна Коса е најдобриот избор што можете да го направите за да си ги ублажите проблемите. Сите кои имаат масна коса знаат колку тоа може да биде фрустрирачки. Пред сè, масната коса изгледа неуредно. Тешко се обликува и не е толку безопасна појава како што се мисли. Насобраната маснотија може да предизвика затнување на порите, појава на перут и е погодно тло за развој на инфекции.

Постојат неколку причини зошто косата е претерано масна. И со цел да се реши овој проблем или да се третира правилно, потребно е да се посети вистински експерт – трихолог.

Причини зошто вашата коса брзо се масти

На самиот почеток, ќе кажеме дека масната коса може да биде наследна. Ако членовите на вашето семејство генетски имаат вишок на лојни жлезди на скалпот, многу е веројатно дека сте го наследиле овој проблем од нив. Но, дури и во овој случај, наследната масна коса може правилно да се третира и одржува во задоволителна состојба.

Нормалната коса се мие еднаш или двапати неделно, додека масната бара редовна нега. Луѓето со исклучително масна коса практикуваат да ја мијат секој ден. Што не е добро решение бидејќи прекумерното миење може да предизвика контра ефект и да доведе до некои други проблеми со скалпот. Затоа, со цел да се примени соодветна нега и да се обезмасти скалпот, мора да ја откриеме причината за овој непријатен феномен.

На прво место, причина за масна коса може да биде употребата на несоодветни шампони, балсами и маски за коса.

Дури и кога се користат специјални препарати за масна коса, резултатите можат да бидат незадоволителни. Бидејќи ваквите шампони и балсами често го сушат скалпот, па затоа лојните жлезди го зголемуваат производството на себум за да се компензира оваа нерамнотежа.

Слична состојба може да се случи ако вашата коса е премногу сува на краевите и е масна на скалпот. Ова значи дека вашето тело е дехидрирано, односно дека нема течности. Како резултат на што лојните жлезди исто така го зголемуваат лачењето на себум. Затоа, внесот на вода е неопходен за убава и здрава коса. Ако вашата коса расте споро, лесно се крши, е сува на краевите а е масна на скалпот, ова е сигурен знак дека не внесувате доволно течности во телото.

Храната е еден од најважните фактори кои влијаат на квалитетот на косата.

Косата може да биде масна ако внесете премногу маснотии преку вашата исхрана, или ако вашето мени се состои од храна богата со транс масти, рафинирани масла, јаглехидрати, слатки и млечни производи.

Хормоналните промени често се наведуваат како една од причините за масна коса.

Тинејџерите и жените во менопауза редовно се соочуваат со овој проблем. Масната коса е исто така поврзана со некои медицински состојби. Како што се себореичен дерматитис, псоријаза и полицистични јајници.

Меѓу другите причини, прекумерниот контакт со косата, чешлањето, недостатокот на сон и секако стресот може да бидат виновни за масната коса. Во секој случај, масната коса не е убава појава. И за секоја жена е голем естетски проблем бидејќи не може да се стилизира и да се обликува убаво.

Она што можете да го направите е да закажете преглед во специјализирана клиника. Да ја утврдите причината за мастењето и да го решите проблемот со совет на експерти. Предлагаме СПА третман по што вашата коса ќе изгледа сјајно, хидрирано и здраво.

Од масна до совршена коса, ве делат само три чекори

Ние веруваме дека сте се обиделе безброј пати да се ослободите од масната коса, но не успеавте или резултатите траеја кратко. Затоа направете го првиот чекор и закажете термин во 101 Hair Clinic . Нашите врвни трихолози ќе ја испитаат вашата коса и скалп со помош на најсовремен трихолошки уред и ќе ја утврдат причината за овој проблем. Консултациите со трихолог се многу важни, бидејќи кажува многу за причините за лачење на вишок себум.

време е за СПА третман во кој вашата коса ќе добие нов живот

Првиот чекор е длабоко да се исчистат порите на скалпот и фоликулите на косата. За време на овој третман, порите се отвораат и се отстранува вишокот на себум, нечистотии и токсини. По темелното чистење, фоликулите на косата се ревитализираат, бидејќи нивната нормална функција била ослабена поради акумулираниот себум.

Специјални хранливи материи и кислород се воведуваат во скалпот со употреба на метод наречен мезотерапија на косата. Тоа е постапка на инјектирање во скалпот специјални коктели од витамини, минерали и сите други потребни состојки кои се клучни за здравјето на скалпот и запирање на мастењето. Понекогаш е доволен само еден третман за косата да ја поврати својата цврстина и еластичност, а понекогаш е потребно да се повтори третманот или да се комбинира со соодветни оригинални препарати што стојат во нашата понуда.

Резултатите од СПА третман-ите за масна коса се видливи веднаш, а со цел да се одржи оптималната состојба, ви се достапни нашите врвни шампони и препарати кои ќе ги препорача вашиот трихолог. Многу ефикасни препарати за лекување на масна коса се Hair shading proof šampon, 101 B Formula i 101 G.

Покрај врвниот СПА Третман за Масна Коса, трихологот ќе ве советува како со правилна исхрана да придонесете за здравјето на вашата коса. Свежо овошје и зеленчук мора да бидат присутни на вашата трпеза секој ден. Не заборавајте дека на вашата коса и требаат протеини, па затоа вашето мени мора да биде збогатено со квалитетно месо, а пред се со риба, најмалку двапати неделно. Газирани пијалоци, алкохол, кафе и цигари треба да се избегнуваат или да се сведат на минимум. Не заборавајте на хидратацијата. Пијте најмалку два литри вода на ден.

Ефикасни препарати за масна коса во 101 Hair Clinic

Hair shading proof шампон е препарат кој нежно, темелно и длабоко го чисти скалпот, ги отстранува сите маснотии, чешањето и првутот и ја зголемува циркулацијата на крвта, што ја прави косата подобра и посилна. Овој шампон се користи и за други проблеми со скалпот, содржи специјално избалансиран коктел од растителни компоненти кои обезбедуваат нормална pH вредност на кожата и спречуваат опаѓање на косата.

101 B формулата е револуционерен тоник за здравјето на вашиот скалп и коса. Се користи кај сите форми на опаѓање на косата, ја подобрува циркулацијата на крвта, фоликулите на косата и го обезбедува скалпот со сите потребни витамини, минерали и аминокиселини. Заспаните фоликули на косата се будат и косата почнува да се обновува и повеќе да расте.

Тоник 101 G е идеален за лекување на масна коса. Овозможува нормално функционирање на лојните жлезди и оптимална ресорпција на витамини, минерали и други хранливи материи за раст, здравје и квалитет на косата.

Ви стоиме на располагање за какви било дополнителни прашања и информации.